5/5 امتیاز

شتاب دهنده کسب و کار می‌تواند شرکت‌ها و استارتاپ‌های نوپا را به جلو براند و نوعی توسعه دهنده به‌حساب می‌آید. این روزها با شکل‌گیری استارتاپ‌ها و کسب و کارهای جدید، نیاز است تا مسیر پیشرفت و توسعه کسب و کار زودتر از گذشته طی شود.

شاید در گذشته می‌شد زمان زیادی را منتظر توسعه و پیشرفت ماند اما امروزه باتوجه به شتاب گرفتن تغییرات و سرعت گرفتن رقبا در تولید و خدمات‌رسانی، باید حرکت رو به جلو و توسعه را زودتر طی کرد. شرکت‌های شتاب دهنده، همین وظیفه را دارند. برای مثال می‌توان از شرکت دانش بنیان متین در این زمینه نام برد. این شرکت شتاب دهنده کسب و کار، با هدف ارتقاء فناوری‌های نوین، تاسیس شده و فعالیت خود را آغاز کرده است. شرکت متین در صنعت نرم افزارهای تخصصی در حوزه مدیریت شهری و حمل و نقل و بازار آنلاین کالاهای FMCG در کشور ما فعالیت می‌کند. این شرکت، می‌تواند شتاب دهنده خوبی برای استارتاپ‌ها باشد.

مفهوم شتاب دهنده کسب و کار چیست؟

در اینجا می‌خواهیم در مورد شتاب دهنده کسب و کار و مفهوم آن، بیشتر توضیح دهیم:

احتمالا افرادی را دیده‌اید که خیلی مشتاق هستند به‌جای کار کردن برای دیگران و استخدام در یک شرکت، خودشان اقدام به راه‌اندازی کار کنند. این افراد، استارتاپ راه‌اندازی می‌کنند و باتوجه به دانش و محصول و خدماتی که در اختیار دارند، آن‌را با روش‌های مختلفی ارائه می‌کنند. در این مسیر، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که با هزینه‌ها، چالش‌ها و مشکلات مختلفی برخورد کنند. شتاب دهنده‌ها در چنین مواقعی می‌توانند دستگیر این افراد و کسب و کارها باشند.

شتاب دهنده‌ کسب و کار، برای توسعه و به جلو رانده شدن شرکت از هر نظر، با سرمایه گذاری روی شرکت، در قسمتی از آن شریک می‌شود و هر دو با هم سود می‌کنند. این کار می‌تواند منجر به توسعه کسب و کار و استارتاپ مورد نظر شود.

لطفا به این مثال توجه کنید تا موضوع برای شما بیشتر جا بیفتد و بدانید شتاب دهنده کسب و کار چیست:

فرض کنید شرکت A تازه تاسیس شده و یک استارتاپ است. این شرکت محصول X را ارائه می‌کند و از هر ترفندی برای بالا بردن فروش خود استفاده می‌کند، به هر دلیلی موفق نمی‌شود. شرکت B به‌عنوان یک شتاب دهنده وارد عمل شده و با عقد یک قرارداد با شرکت A، یک تیم فروش برای فروختن محصولات این شرکت درنظر می‌گیرد و به‌صورت معجزه آسایی شرکت A را در فروش به موفقیت می‌رساند.

نقش شرکت شتاب‌دهنده در پیشرفت بازار آنلاین کالاهای FMCG
بخوانید

در این مثال می‌توان از شرکت B به‌عنوان یک شتاب دهنده کسب و کار نام برد. صد البته که این فقط یک مثال بود و شتاب دهنده‌ها در هر حوزه‌ای می‌توانند فعال باشند.

نقش شتاب دهنده استارتاپ

استارتاپ‌ها، حاصل فکر و اندیشه و یک ایده هستند. وقتی یک یا چند نفر دور هم جمع می‌شوند و ایده‌ای را به اجرا در می‌آورند، باید تصوری درست و صحیح از آینده و راه پیش‌رو داشته باشند. اما به هر دلیلی ممکن است چشم‌انداز و اهداف مدنظر، تحقق پیدا نکنند. لذا، توسعه و نیل به اهداف باید در دستور کار قرار گیرد و هرچه سریع‌تر تغییرات لازم ایجاد شوند.

تجربه ثابت کرده است که بسیاری از استارتاپ‌ها در چنین شرایطی نمی‌توانند به‌درستی عمل کنند و درنهایت، استارتاپ آن‌ها راهی قبرستان استارتاپ‌ها خواهد شد. برای جلوگیری از این اتفاق، می‌توان از یک شتاب دهنده کسب و کار، درخواست کمک کرد.

شتاب دهنده کسب و کار، نقش بسزایی در آینده یک استارتاپ دارد. در اینجا به برخی از این نقش‌ها می‌پردازیم:

  1. شتاب دهنده‌ها می‌توانند تیم‌سازی قوی و حرفه‌ای انجام دهند.
  2. ریسک‌های کارآفرینی را به‌شدت کم می‌کنند.
  3. مارکت پلن و تجهیزات تبلیغاتی را برای استارتاپ‌ها فراهم می‌کنند.
  4. از کسب و کارها در ابتدای مسیر، حمایت می‌کنند.
  5. نرخ رشد و سرعت آن‌را بالا برده و منجر به موفقیت می‌شوند.

انواع شتاب دهنده ها برای کسب و کارهای نوپا

انواع شتاب دهنده ها برای کسب و کارهای نوپا

انواع شتاب دهنده‌ها در داخل و خارج کشور وجود دارند که برخی از آن‌ها واقعا عملکرد خوبی دارند. در کل، شتاب دهنده‌های کسب و کار به چند دسته کلی زیر تقسیم می‌شوند:

  • شتاب دهنده جامع یا عمومی

این شتاب دهنده‌ها بر حوزه خاصی متمرکز نبوده و محدود به شرکت خاصی نمی‌شوند. از شتاب دهنده‌های جامع و عمومی می‌توان به اینترنت اشیاء توسعه سخت افزار، محصولات اینترنت نرم افزار، فناوری‌های ابری و …

  • شتاب دهنده تخصصی

این شتاب دهنده‌ها برعکس شتاب دهنده عمومی بوده و بر حوزه خاصی از کسب و کار، تمرکز دارند.

  • شتاب دهنده مجازی

از وقتی ارائه خدمات به‌شکل غیرحضوری زیاد شد و بیماری کرونا پیش آمد، برخی از موسسات و شرکت‌ها، خدمات شتاب دهنده کسب و کار خود را به‌شکل غیرحضوری ارائه می‌کنند. این نوع شتاب دهنده‌ها، مجازی هستند.

  • شتاب دهنده دولتی

این شتاب دهنده‌ها برای حمایت از بنیان‌گذاران و ایده‌ها شکل می‌گیرند و کاملا دولتی هستند.

  • شتاب دهنده سازمانی

شتاب دهنده کسب و کار سازمانی، از هدفمندترین شتاب دهنده‌ها است که وابسته به یک شرکت بزرگتر هستند. این شتاب دهنده‌ها ماموریت دارند نرخ رشد کسب و کار و موفقیت آن‌را بالاتر ببرند.

بررسی لیست بهترین شتاب‌دهنده‌های ایران
بخوانید

و کلام آخر

شتاب دهنده کسب و کار، تاثیر فوق‌العاده زیادی در پیشرفت استارتاپ و حرکت رو به جلو دارد. اگر شما هم صاحب یک کسب و کار هستید می‌توانید از شرکت دانش بنیان متین در این زمینه کمک بگیرید. این شرکت می‌تواند به‌عنوان یک شتاب دهنده کسب و کار، استارتاپ شما را به جلو حرکت دهد.

منابع

british-business-bank.co.uk

hubspot.com

bdc.ca

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط